باغ گیاه شناسی نوشهر

باغ اکولوژی نوشهر که از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی کشور محسوب می­شود به عنوان باغ گیاه شناسی برای ناحیه رویشی هیرکانی انتخاب شده است. این باغ در راستای دو هدف اصلی باغهای گیاه شناسی در سراسر دنیا یعنی آموزش به تمامی اقشار مردم و نگهداری از گونه های نادر و در حال انقراض، فعالیت می کند. در سال ۱۳۸۶ به دلیل اهمیت بالای مجموعه حاضر، به عنوان یک اثر طبیعی در سازمان میراث فرهنگی به شماره ۱۷۷۹۵ به ثبت رسید.
دراین باغ ۳۵ هکتاری حدود ۶۵۰ گونه متنوع شامل۴۵۰ گونه درخت و درختچه (۲۶۰ گونه درختی، ۱۷۰ گونه درختچه،۲۰گونه بوته)، حدود ۹۰ گونه پیازی و ۱۰۰ گونه علفی، کاکتوس و گوشتی و چند ساله کاشته شده است، تنها پایه بلوط چوب پنبه در ایران، قدیمی ترین پایه های دارتالاب و ژینکو درکشور، ۲۵ گونه کاج، حدود ۳۰ گونه اکالیپتوس و ده ها گونه صنعتی و مهم از سراسر جهان در کنار گونه های بومی کشور این باغ را به یکی از زیبا ترین باغ های گیاه شناسی تبدیل کرده است. مهمترین کلکسیون این مجموعه که آربراتوم نام دارد با قدمت بالای ۵۸ سال به مجموعه بی نظیری تبدیل شده است که سالانه مورد بازدید کارشناسان، دانشجویان و دانش آموزان از سراسر ایران قرار می گیرد.

برای توسعه باغ نوشهر کلکسیون ­های زیر در نظر گرفته شده است: قطعه الگو سازی به منظور ایجاد محوطه های مختلف مناطق و منازل مسکونی، گیاهان معطر و پرچین سازی، گیاهان زینتی پایا (بوته ها و درختچه ها)، نمونه باغچه های زینتی و نمایش سوزنی برگان شکل پذیر، ژرم پلاسم میوه های بومی، گیاهان پیازی، گلخانه گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری و بانک ژن گونه های زینتی ، آب نما، خزانه تحقیقاتی، آربراتوم، طرح توسعه آربراتوم سیستماتیک ، توندرا ، استخر گیاهان آبزی ، باغ صخره ای ، گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری غیر حساس در شرایط خارج از گلخانه ، کلکسیون گیاهان دارویی و مزارع تحقیقاتی.
هرباریوم باغ گیاه شناسی به عنوان بخشی از باغ از سال ۱۳۷۶ تاسیس گردید و با دارا بودن ۱۵۰۰۰ نمونه گیاهی خشک شده از سراسر استان بزرگترین هرباریوم در شمال کشور می باشد.