باغ صخره‌ای و گیاهان زینتی

این مجموعه نمایشی با استفاده از گیاهان زینتی که عمدتاٌ از خارج کشور تهیهو در باغگیاهشناسی ملی ایران کاشته شده است، از قدیمی ­ترین مجموعه ­های باغ می­ باشد و متشکل از سه بخش باغ صخره ای، آبشار وگیاهان نمایشی می باشد که ۶/۶ هکتار مساحت دارد.
باغ صخره ­ای در زمینی به شکل تپه ­ماهوری واقع شده است و سعی بر آن شده که چشم ­اندازی طبیعی را منعکس کند . صخره سنگ­ های استفاده شده در باغ صخره ­ای از کوه­ های اطراف جمع ­آوری شده و در ایجاد پیاده ­روها از سنگ لاشه های طبیعی همین منطقه استفاده شده است. در این قسمت چندین تپه احداث شده است که توسطصخره ، سنگ­ ها از هم جدا شده ­اند و درلابه­ لای صخره­ ها گونه­ های گیاهی مناسب کشت گردیده ­است. در میان گیاهان کاشته شده می ­توان گونه­ های بسیار جالبی از گیاهان پوششی و درختچه­ های گلدار را مشاهده کرد که مجموعه منحصر به فردی را به وجود آورده است.

در این قسمت یک برکه احداث شده که آب آن در حال گردش از تپه ­ای در بالا دستبه ­ سمت آبشار سرازیر شده و از این آبشار با ارتفاع ۲ متر به برکه می ­ریزد. در این برکه انواع گیاهان آبزی همچون نیلوفر آبی، لوئی و زنبق و در کنار آن نیز گیاهان فصلی جهت ایجاد چشم ­انداز زیبا کشت شده اند.
سیستم آبیاری این قسمت بارانی است. گیاهان پوششی در این قسمت شامل Ranunculus، Lysimachia، Vinca و . . . . . می­باشد. در این مجموعه بالغ بر حدود۷۰ گونه درختی و درختچه­ ای و بیش از ۲۰۰ گونه علفی دو ساله و چند ساله کاشته شده و موجود می باشد. درختان و درختچه­ های قابل ذکر در این مجموعه عبارتند از:

Juniperus procumbents, Lonicera ruprechtiana, Euphorbia myrsinites, Cedrus libani Sargentii, Prinsepia uniflora, Ceratostigma griffihtii, Romneya coulteri, Berberis coxii, Erica terminalis, Ulmus elegantissima

از گیاهان علفی موجود در این مجموعه نیز می ­توان گونه های زیر را نام برد:

Aster alpines, Aquilegia vulgaris, Armeria maritime, Ajuga reptans, Erodium chamaedryoides, Melissa officnalis, Alyssum motanum, Corydalis lutea, Dianthus kiusianus