باغ میوه‌های بومی

باغ میوه های بومی ایران در سال ۱۳۷۴ با هدف تحقیقاتی آموزشی و حفظ و شناساندن ارقام بومی درختان میوه بومی در زمینی به مساحت ۴/۵ هکتار طراحی و ایجاد گردید و به­ عنوان ژرم­ پلاسم ارقام میوه ایرانی محسوب می ­شود.
به طور کلی اهداف ایجاد این مجموعه به شرح زیر می باشد:
۱-ایجاد مجموعه ­ای از درختان و درختچه ­های میوه بومی کشور برای انجام تحقیقات باغبانی و بتانیکی.
۲- ایجاد زمینه آموزشی برای بازدید کنندگان از باغ گیاه­ شناسی به منظور آشنایی با تنوع میوه­ های بومی و ریختار­شناسی ارقام جمع ­آوری شده.
۳- حفظ ذخیره ژنتیکی کشور و تکثیر گونه ­های میوه بومی در حال انقراض.

در این باغ سعی شده است تا ارقام متنوعی از میوه­ های بومی ایران جمع ­آوری و نگهداری شود. این ارقام شامل: انگور Vitis vinifera، انجیر Ficus carica ، ازگیل Mespilus germanica ، انار Punica granatum ، آلبالو Cerasus vulgaris ، گیلاس Cerasus avium ، آلو Prunus domestica، به Cydonia oblonga ، پستهPistasia vera ، توت Morus alba، زالزلک Crataegus azarolus ، زردآلو Armenica vulgaris ، سیب Malus domestica ، زیتونOlea europaea ، سنجد Elaeaguns angustifolia ، گلابی Pyrus communis ، گردو Juglans regia ، فندق Corylus avellana ، هلو Persica vulgaris ، شلیل Persica nucipersica، عنابZiziphus vulgaris، خرمندی Diospyros lotus می­باشند.
طراحی وکاشت گونه­ های انتخابی براساس دو گروه عمده هسته­ داران و دانه­ داران در دو محور جنوب به شمال باغ میوه به صورتی انجام گرفته که تناسب لازم از نظر حجم توده درختی، تاج پوشش، زمان گلدهی، قرابت­ های ظاهری و تشابهات زیبا شناختی مد نظر قرار گیرد. تاکنون تعدادی از ارقام بومی و نادر جمع ­آوری و در این مجموعه کشت گردیده است. تعداد ارقام جمع آوری شده و موجود در باغ میوه ۳۴۶ رقم است و در مجموع تعداد ۸۴۵ اصله درخت و درختچه در این مجموعه وجود دارد.
سیستم آبیاری تحت فشار و به­ صورت قطره­ ای می­ باشد. در قسمت شمالی باغ میوه دریاچه ذخیره ­کننده آب وجود دارد. رودخانه ­ای نیز در قسمت میانی باغ میوه وجود دارد که از این دریاچه منشعب و به دریاچه خزر در مجموعه رویشگاه جنگلی خزر می­ریزد. در اطراف این رودخانه باغچه­ ای سرتاسری و مملو از گلهای زینتی کشت شده و تلاش می شود تا در سال­های آتی، علاوه بر حفظ و نگهداری از گیاهان کشت شده در این مجموعه، بر غنای گونه ­ای آن نیز افزوده شود.