جنگل و گردشگاه (شاکای)

جنگل ضلع شمالی باغ به مساحت حدود ۲۴ هکتار به­ منظور استقرار بازدید کنندگان در محلی مناسب با درختان سایه ­دار و بلند احداث شده است که ضمن دستیابی به هدف فوق، میکروکلیمای مناسبی برای بخش ­های دیگر باغ نیز ایجاد ­شده است. این جنگل با استفاده از گیاهان بومی و غیربومی سازگار با شرایط آب وهوایی این منطقه است که به­ عنوان حفاظبرای سایر مجموعه‌ های باغ گیاهشناسی احداث گردیده است.
در این بخش با استفاده از درختان مختلف با ارتفاع و رنگ متفاوت از جمله چنار، گردو، افرا پلت، کاج، اقاقیا، زربین، ارغوان، داغداغان، لیلکی، انار وحشی، ختمی درختی، زبان گنجشک، سپیدار و انواعدرختچه ­ها از جمله به ژاپنی، توری، پیچ اناری، یاس زرد و غیره فضای مناسبی بوجود آمده است. این کلکسیون توسط باغ میوه و دریاچهذخیره آب (که از طریق رودخانه­ای به دریاچه خزر ارتباط دارد) به دو قسمت جنگل و گردشگاه تقسیم شده است که مساحت آنها به ترتیب ۱۰ و ۱۴ هکتار است. سیستم آبیاری در قسمت جنگل قطره‌ای و در قسمت گردشگاه بصورت بارانی می ­باشد.

جنگل با مجموعه درختان آن که از گذشته تاکنون رشد نموده، محیط مناسبی را جهت احداث تأسیسات رفاهی برای بازدید کنندگان باغ فراهم آورده است. در این رابطه جهت ارائه خدمات رفاهی به بازدید کنندگان در بخش گردشگاه مجموعه های استراحتگاهی شامل آلاچیق­ ها، رستوران و سرویس­ های بهداشتی ایجاد گردیده است.
تعداد چهار آلاچیق با فواصل بین ۵۰ تا ۷۰ متر نسبت به یکدیگر احداث شده ­اند. آلاچیق­ ها دارای پلان هشت ضلعی نامنظم با سقف شیب ­دار می‌ باشند که نورگیری به سبک کلاه فرنگی در مرکز اجرا شده است. در این جنگل اختلاط سوزنی ­برگان با پهن­ برگان باعث شده که در فصل خزان سوزنی ­برگان همیشه­ سبز دورنمای زیبایی را از خود نشان ‌دهند.
تعداد چهار آلاچیق با فواصل بین ۵۰ تا ۷۰ متر نسبت به یکدیگر احداث شده­اند. آلاچیق­ ها دارای پلان هشت ضلعی نامنظم با سقف شیب ­دار می‌ باشند که نورگیری به سبک کلاه فرنگی در مرکز اجرا شده است. در این جنگل اختلاط سوزنی ­برگان با پهن­ برگان باعث شده که در فصل خزان سوزنی ­برگان همیشه­ سبز دورنمای زیبایی را از خود نشان ‌دهند.
جنگل ۱۰ هکتاری در سال ۱۳۵۳ با کاشت بیش از ۳۰ گونه درخت و درختچه به صورت مجتمع احداث گردیده است. جاده­ای به طول ۳۰۰ متر در وسط آن احداث شده که جنگل را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرده است. در بخش شرقی جنگل مجموعه های ورزشی شامل زمین فوتبال به مساحت ۵۱۳۰ متر مربع و زمین والیبال به مساحت ۸۰۰ متر مربع جهت استفاده همکاران احداث شده است.