میدان مرکزی ، باغ رز و چهار باغ ایرانی

این مجموعه با مساحت حدود ۷/۵ هکتار در مرکزیت باغ کنار مجموعه های آربراتوم، آمریکا، سیستماتیک و قفقاز واقع شده است. عملیات عمرانی احداث این مجموعه در سال ۱۳۸۴ به پایان رسیده است. کاشت گیاهان آن نیز از سال ۸۴ آغاز و تا هم اکنون نیز ادامه دارد. در سمت شمال قطعه آبنماهای پلکانی ساخته شده است که در دو طرف آن بصورت قرینه ۲ باغچه در هر پله و در مجموع ۱۸ باغچه وجود دارد.
گیاهان این باغچه­ ها ترکیبی از گل­ های فصلی و گیاهان پوششی می ­باشند. در مرکز میدان، باغ رز وجود دارد که در وسط آن نیز آبنمای بزرگی ساخته شده و در ۴ طرف آن نهرهای آب قرار دارند. باغچه های مجموعه میدان مرکزی به باغ رز اختصاص یافته و شامل ۸ باغچه مثلثی شکل و ۴ باغچه قوسی شکل می ­باشد که در یک دایره محاط شده­ اند.

رزهای کاشته شده در هر کدام از این باغچه ها با ترکیب رنگی مختلفی کاشته شده است. در مجموع بیش از ۸۰ نوع رز در این مجموعه کاشته شده و شامل: انواعHybrid، Climbers ، Miniatures و رزهای وحشی هستند. رزهای هیبرید(تی ) از هیبرید دو گونه Rosa gigantea و Rosa chinensis به وجود آمده است و به مرور زمان انواع دیگری از این گونه هیبرید تی بوجود آمده­ اند. این رزهای زیبا دارای رنگ بندی بسیار متنوع بوده، دوره گلدهی طولانی دارند و از اوایل بهار تا اواسط پاییز گل می ­دهند. اکثر آنها تک شاخه ­اند و نسبت به بیماری­ ها مقاومت کمی دارند اما رزهای وحشی کم پر بوده و گلدهی بسیار کوتاهی دارند ولی نسبت به انواع آفات و بیماری مقاومند.
مجموعه باغ رز با ترکیبی از چمن، فرانکنیا و انواع داوودی Chrysanthemum hybrid & cultivars تزئین یافته است و در اطراف آن در دایره­ای بزرگتر انواع درختان و درختچه ها در زمینه چمن کاشته شده است. در طراحی بلوار شمالی، کاشت گیاهانی همچون سرو شیراز تلاش گردیده تا همراه با تراس بندی سطح زمین، سیمای باغ­ ایرانی را در ذهن تداعی­ کند. جمع ­آوری، کاشت و نگهداری انواع رزها علاوه بر افزایش غنای گونه ­های گیاهی، در این مجموعه، زیبایی خاصی را بوجود آورده است.