ثعلب‌ها و تنوع زیستی آنها در رویشگاه‌های کاسپینی

جنگل‌های شمال یا منطقه رویشی هیرکانی با شرایط اکولوژیک متمایز و وسعت کوچک خود، سهم مهمی از تنوع زیستی سرزمین ایران را به خود اختصاص داده و از این نظر دارای ارزش‌های زیادی است.

Orchidaceae یا تیره ثعلب یکی از غنی تر ین و بزرگترین تیره های گیاهان گلدار است که در بیشتر مناطق رویشی جهان گسترش دارند.

براساس نتایج آمار مقدماتی و طی مطالعه فلور مازندران، بیش از ۲۱۰۰ گونه گیاهی از تیره های مختلف در این منطقه رویشی انتشار دارند از این میان، تیره ثعلب یا ارکیده ها با تعداد تقریبی ۵۰ گونه، زیرگونه و واریته، به عنوان یکی از تیره های مهم از گروه تک لپه ای ها هستند که از نظر ارزشهای زیستی و تنوع گیاهی، اقتصادی و زیبایی شناختی دارای اهمیت فراوانی بوده و در بیشتر مناطق رویشی و اکوسیستم های نیمه مرطوب و مرطوب گسترش دارند.

ارکیده ها به علت اهمیت و جایگاه آنها در تنوع زیستی و همچنین ارزشهای اقتصادی، از اهمیت ویژه ای در بین گیاهان بومی و مجموعه فلور ایران برخوردارند.

از آنجایی که گونه های ثعلب بومی ایران، گل های کوچکی داشته و محدودیت های مربوط به خاکزی بودن، از نظر علم باغبانی و تجارت، زیاد مورد توجه نیست ولی از ارزشهای زیستی و تنوع زیستی بالایی برخوردارند؛ درحالیکه بخش بزرگی از ثعلبهای موجود در جهان، به گروه اپی فیت ها تعلق داشته و به علت برخورداری از گلهای بزرگ و رنگارنگ خود بسیار مورد توجه هستند.

 

متن کامل این مقاله را در سایت نشریه طبیعت ایران به نشانی زیر بخوانید:

http://irannature.areeo.ac.ir/article_118679.html

این مقاله نتیجه ۵ سال مطالعات صحرایی پژ.هشگران مؤسسه می باشد. اطلاعاتی ارزشمند شامل فهرستی از گونه‌های ارکیده و تاکسون‌های مربوطه، اطلاعات رویشگاه‌های آنها و تصاویر زیبایی از این گیاهان

با استفاده از اطلاعات به‌دست آمده از این گروه از گیاهان، می‌توان نسبت به انجام مدیریت‌های حفاظتی اقدام و به حفظ این گونه‌های ارزشمند که اکثرا جزو گیاهان کم گستره، بعضا نایاب و یا حتی در حال انقراض هستند اقدام نمود.

 

همچنین بخوانید:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *