شقایق کالیفرنیا در باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

سهیلا اشرافی

پژوهشگر گروه تحقیقات باغ گیاه­شناسی ملی ایران

شقایق کالیفرنیا (Eschscholzia californic) گیاهی علفی چندساله یا یک­ساله از خانوادهPapaveraceae  بومی غرب آمریکای شمالی می ­باشد. در مناطق سردسیر به ­عنوان گیاه یک­ساله و در مناطق معتدل به صورت علفی چندساله رشد می­ کند.

شقایق کالیفرنیا با گل‌هایی به‌رنگ زرد و نارنجی و ارتفاع ۳۰-۱۵ سانتی­متر از گیاهان زیبای کاشته شده در رویشگاه چمن­زارهای آمریکا در باغ گیاه­شناسی ملی ایران است (شکل­های ۱ و ۲). گلبرگ­ها در هوای ابری، بارانی و در صورت وزش باد یا شب ها بسته و صبح روز بعد دوباره باز می­ شوند.

شکل ۱: رویشگاه چمن­زار آمریکا در باغ گیاه­شناسی ملی ایران و گونه

بذرهای آن به شکل کپسول باریک ۳ تا ۷ سانتی­متری است که به­ محض رسیدگی کامل دانه­ های سیاه یا قهوه ­ای تیره را آزاد می­ کند.

در زیستگاه بومی، بذرهای گیاه زنده می­ مانند و چمنزارهای گسترده­ای از شقایق کالیفرنیا منظر چشم­ نوازی را ایجاد می­ کند. ارقام متعددی با طیف وسیعی از رنگ­ها تولید شده و در خارج از ایران به عنوان گیاه فصلی کشت می­ شود. بذر شقایق کالیفرنیا در رویشگاه آمریکا در باغ گیاه­شناسی ملی ایران در اواخر اسفند تا اوایل فروردین به­ صورت تک­ گونه یا ترکیبی همراه با سایر گیاهان علفی کاشته می‌شود. گل­دهی از اوایل بهار تا اواسط تابستان ادامه دارد.

این گیاه به خاک سبک و زهکشی مناسب، آبیاری متوسط و آفتاب کامل نیاز دارد. این گونه نیز مانند  Linum perenne، Ratibida columnifera و Papaver rhoea قدرت رقابت کمتری نسبت به سایر گیاهان غالب در رویشگاه آمریکا دارد و این مسئله باید در موقع کاشت ترکیبی مدنظر باشد.

 

شکل ۲: شقایق کالیفرنیا (Eschscholzia californic) در رویشگاه آمریکا، باغ گیاه­شناسی ملی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *